ABM-300-EVO IV Head
HomeStore
ABM-300-EVO IV Head
ABM-300-EVO IV Head
ABM-300-EVO IV Head—
The Story
Now, the ABM EVO IV takes this legacy even further. Its class-leading preamp sophistication combines with a formidable 300-watt power stage, available in three head versions rated at 300W, 600W, and 1200W. The Variable Valve Drive Plus offers a wide range of tones, from clean to overdriven, with foot-switch control for seamless transitions.
Please Note:
Direct purchasesĀ NOTĀ available inĀ the United States
Find your local dealer HERE
Ā
ABM-300-EVO IV Head - Image 2
Details & Craftsmanship
Every detail has been carefully considered to bring you the perfect product.
ABM-300-EVO IV Head - Image 3
Details & Craftsmanship
ABM-300-EVO IV Head - Image 4
Description